Uszczelnienie tarasu i balkonu
Balkony i tarasy spotykamy na większości budynków mieszkalnych, zarówno tych jednorodzinnych, jak i w mieszkalnictwie zbiorowym. Ich wykorzystanie ma szczególne znaczenie dla mieszkańców budynków tzw. bloków. Jest to dla tych osób jedyne miejsce, gdzie mogą np. wywietrzyć pranie podczas dobrej pogody, czy zapalić papierosa bez wychodzenia z domu. Mieszkańcy domów wolnostojących są w lepszej sytuacji, aczkolwiek dobrze zagospodarowany taras jest także dla nich miejscem wypoczynku czy grillowania.
Jak zabezpieczyć taras i balkon?
Posiadanie balkonu czy tarasu wiąże się jednakże przynajmniej z jednym dużym problemem. Chodzi mianowicie o nieszczelności, które w klimacie umiarkowanym, w którym przyszło nam żyć, są szczególnie dokuczliwe. Wiedzą o tym osoby, mające taras nad pomieszczeniem mieszkalnym lub garażem.
Dlatego już na etapie wybierania projektu należy zwrócić szczególną uwagę na proponowany układ warstw. Dobrze wykonany balkon czy taras musi posiadać m.in.:
- odpowiednej klasy wylewkę (z prawidłowymi spadkami, aby uniknąć stojącej wody),
- izolację termiczną zapobiegającą przemarzaniu,
- dobrze wykonane obróbki blacharskie,
- odwodnienie,
- niezawodny system izolacji wodochronnej,
- przystosowaną do naszych warunków klimatycznych warstwę wierzchnią.
Najczęściej stosowaną warstwą wykończeniową wybieraną są płytki ceramiczne czy klinkierowe. Mają one niezaprzeczalne zalety, jak np. walory estetyczne, łatwość w utrzymaniu w czystości, czy wysoką odporność na ścieranie.
Płytki, a w zasadzie fugi mają jedną, ale bardzo poważną wadę, bardzo często, po pewnym czasie od ich ułożenia, zaczynają przeciekać. Winny tutaj jest wspomniany wcześniej klimat, z ciepłymi okresami wiosenno-letnimi, oraz zimnymi (czasem z dużymi przymrozkami) okresami zimowo-jesiennymi.
Fugi najczęściej wykonane są z materiałów mineralnych i nie posiadają wystarczającej elastyczności, żeby „pracować” razem z płytkami. Powoduje to mikropęknięcia, które w krótkim czasie skutkują nieszczelnościami.
Co prawda pod płytkami zazwyczaj znajduje się warstwa uszczelniająca, ale temat hydroizolacji jest często traktowany po macoszemu, co sprawia, że nie jest ona skuteczna, a woda penetruje poprzez wszystkie warstwy aż do pomieszczeń mieszkalnych.
Nawet w przypadku dobrej izolacji wodochronnej, nie uchroni nas ona przed „odchodzeniem” płytek od podłoża, kiedy ta dostanie się tam przez fugi.
Czy można uniknąć problemów z nieszczelnością płytek na balkonie, tarasie?
Owszem można uniknąć problemów z nieszczelnością płytek na balkonie i tarasie, dobrym rozwiązaniem jest np. zastosowanie płynnych membran uszczelniających. Stosuje się je zamiast płytek, bezpośrednio na wcześniej ułożone warstwy. Systemy te składają się zazwyczaj z kilku produktów i mają funkcję zarówno hydroizolacyjną, jak i dekoracyjną.
Jakich produktów do hydroizolacji tarasów i balkonów użyć?
W asortymencie DuroDACH mamy kilka produktów przeznaczonych do użycia na tarasach i balkonach.
Są to warstwy gruntujące:
- DuroGRUNT 2K – żywica epoksydowa
- DuroGRUNT – żywica poliuretanowa
Kolejnym produktem jest płynna membraną zapewniająca szczelność całego systemu:
- DuroDACH S – rozpuszczalnikowa żywica poliuretanowa
- DuroDACH R – wodorozcieńczalna żywica poliuretanowo-akrylowa
Jako warstwę wierzchnią proponujemy:
- DuroDACH TOP-S – powłoka poliuretanowa (w kolorze)
- DuroTRANS – bezbarwna żywica poliuretanowa
Do wyboru mamy także fakturę:
- na gładko
- przesypanie kruszywem kwarcowym (zapewniający antypoślizgowość)
- przesypanie płatkami dekoracyjnymi
Są oczywiście sytuacje, że posiadamy taras lub balkon pokryty płytkami, który przecieka, ale nie chcemy, czy to ze względów kosztowych, czy estetycznych, zrywać płytek.
Także i w tym przypadku mamy odpowiednie rozwiązanie. Jest to dedykowany na płytki bezbarwny system poliuretanowy DuroTRANS. Składa się on z warstwy gruntującej DuroGRUNT T, płynnej membrany uszczelniającej DuroTRANS, oraz opcjonalnej warstwy zamykającej DuroTRANS TOP-M, które zapewnia matowe wykończenie oraz klasę antypoślizgowości R-9.
Możemy także zastosować produkty DuroDACH wyłącznie jako hydroizolację, np. pod płytki z fugami, płyty na dystansach, czy deski tarasowe. W tych sytuacjach zastosowanie warstwy zamykającej (DuroDACH TOP-S, DuroTRANS) nie jest potrzebne.