Żywica na taras i balkon — sprytna alternatywa płytek

Żywica na balkon i taras — sprytna alternatywa płytek

 

Wykończenia tarasów i balkonów płytkami to jedna z najpopularniejszych opcji wśród właścicieli domów jednorodzinnych czy mieszkań posiadających ten element architektoniczny. Płytki wyglądają estetycznie, są łatwe w utrzymywaniu czystości oraz konserwacji. Posiadają jednak jedną, ale zasadniczą wadę. Otóż, prędzej czy później są nieszczelne. Nie same płytki, ale to, co pomiędzy nimi, czyli fugi. Są one pięta achillesową tej metody krycia balkonów czy tarasów.  Powstają na nich niewidoczne na pierwszy rzut oka mikropęknięcia. Szczególnie w przypadkach, kiedy spadek podłoża nie jest odpowiednio wyprofilowany, woda zalega na płytkach długo po opadach i przedostaje się do wnętrza.

Wsiąkanie w beton

W wyniku przeciekania przez fugi woda kumuluje się pod płytkami, szukając dalszej drogi ujścia. W momencie, kiedy woda zaczyna się wchłaniać w podłoże i kumulować pod glazurą, zimą może dojść do „klawiszowania” płytek. Dzieje się tak w skutek zamarznięcia tych pokładów wody, które natychmiastowo zmieniają swą objętość. Kiedy dojdzie do takiego zdarzenia, nie pozostaje już nic innego jak zerwanie całej powierzchni wierzchniej balkonu, czy tarasu. Wiąże się to z ogromnymi kosztami. Zdjęte płytki nadają się w większości już tylko do wyrzucenia, powierzchnie betonu należy oczyścić z pozostałości kleju i fugi, wyrównać i dopiero po tym przystąpić można na nowo do montażu płytek. Jeśli płytki były niewłaściwie położone od pierwszych chwil to tak naprawdę, mogą one nie przetrwać nawet jednego sezonu. Więc w ciągu roku może czekać nas wykonywanie tego samego remontu dwa razu. Podwójne koszty, podwójny stres.
Nawet prawidłowo położone płytki w polskim klimacie zazwyczaj nie wytrzymują dłużej niż 4-5 lat.

żywica poliuretanowa na balkon i taras

Inne opcje — poliuretanowa żywica na taras i balkon

Żywice poliuretanowe mają za zadanie uszczelniać istniejące podłoże z płytek lub je całkowicie zastępować. Są one stosowane jednocześnie jako hydroizolacja, jak również warstwa dekoracyjna.
Ułożenie żywicy na płytkach możliwe jest jedynie wtedy, kiedy płytki są w dobrym stanie (popękane i dobrze zespolone z podłożem), a posadzka pod nimi stabilna, bez “głuchych” miejsc.
W sytuacji, gdy musimy albo chcemy pozbyć się płytek, podłoże musi zostać odpowiednio przygotowane, ponieważ systemy żywice poliuretanowe mają stosunkową niewielką grubość ok. 1,5 – 3,0mm. W tym wypadku każda nierówność powierzchni będzie widoczna także na gotowej posadzce. Żywica na taras i balkon jest samorozlewna, czyli nie widać na niej śladów pracy wałkiem, czy pędzlem. Dzięki temu mamy pewność gładkiej, a przede wszystkim bezspoinowej powierzchni, co zapewnia brak potencjalnych miejsc przecieków, czyli pełną szczelność. Wbrew pozorom jest to odporny na ścieranie materiał, który jest także łatwy w czyszczeniu i bezproblemowy w utrzymaniu. Nie wymaga większych napraw i konserwacji. W momencie kiedy np. znudzi się nam dotychczasowy kolor czy faktura posadzki żywicznej nie ma konieczności jej zrywania. Wystarczy wtedy zastosować odpowiedni materiał gruntujący i ponownie wykonać warstwę zamykającą, co znacznie ogranicza koszty.
Spośród produktów marki DuroDACH znaleźć można gotowe systemy do zastosowania zarówno jako izolacja wodochronna, jak również warstwa zamykająca
Pierwszą czynnością po przygotowaniu podłoża jest gruntowanie podłoża; mamy tutaj do wyboru rozpuszczalnikową, jednoskładnikową żywicę poliuretanową DuroGRUNT lub dwuskładnikową, epoksydową żywicę na bazie wody DuroGRUNT 2K. Obydwa produkty doskonale nadają się do podłoży chłonnych, a DuroGRUNT 2K także do wszystkich podłoży niechłonnych.
Po zagruntowaniu wykonać należy właściwą hydroizolację tarasu czy balkonu. Służy do tego albo membrana poliuretanowa DuroDACH S, a także DuroDACH R. Przed aplikacją ww. powłok należy wzmocnić łączenie ściana-posadzka. Może być do tego użyta samoklejąca taśma butylowa DuroTAPE lub alternatywnie włóknina poliestrowa DuroNET, którą wtapia się w membranę DuroDACH S lub DuroDACH R.
Następnie przychodzi kolej na wybór warstwy wykończeniowej w postaci np. piasku kwarcowego lub płatków dekoracyjnych, z właściwie nieograniczonym wyborem kolorów i ich melanży. Obydwie opcje zapewniają efekt antypoślizgowy. Można również wspomnianych materiałów i pozostawić gładką powierzchnię.
Operacją ostatnią jest aplikacja warstwy zamykającej, gdzie mamy wybór pomiędzy lakierem DuroDACH TOP-S w kolorze lub wersją przezroczystą DuroTRANS, którą stosujemy dla kolorowych piasków i płatków dekoracyjnych.
Zastosowanie systemów DuroDACH na tarasach i balkonach zapewni nam skuteczną i atrakcyjną wizualnie izolację balkonu.

Do zapoznania się z pełnym asortymentem produktów uszczelniających marki DuroDACH zapraszamy tutaj: żywice poliuretanowe.