Żywica na taras i balkon — sprytna alternatywa płytek

Żywica na balkon i taras — sprytna alternatywa płytek

 

Wykończenia tarasów i balkonów płytkami to jedna z najpopularniejszych opcji wśród właścicieli doków jednorodzinnych czy mieszkań posiadających ten element architektoniczny. Płytki wyglądają estetycznie, są łatwe w utrzymywaniu czystości oraz konserwacji. Posiadają jednak jedną dużą wadę. Otóż są nieszczelne. Nie same płytki, ale to, co pomiędzy nimi, czyli fugi. Zwłaszcza kiedy spadek podłoża nie jest odpowiednio wyprofilowany, woda zalega na płytkach długo po opadach i przedostaje się do wnętrza.

Wsiąkanie w beton

W wyniku przeciekania przez fugi woda kumuluje się pod płytkami, szukając dalszej drogi ujścia. W momencie, kiedy woda zaczyna się wchłaniać w podłoże i kumulować pod glazurą, zimą może dojść do „wysadzenia” płytek. Dzieje się tak w skutek zamarznięcia tych pokładów wody, które natychmiastowo zmieniają swą objętość. Kiedy dojdzie do takiego zdarzenia, nie pozostaje już nic innego jak zerwanie całej powierzchni wierzchniej balkonu, czy tarasu. Wiąże się to z ogromnymi kosztami. Zdjęte płytki nadają się w większości już tylko do wyrzucenia, powierzchnie betonu należy oczyścić z pozostałości kleju i fugi, wyrównać i dopiero po tym przystąpić można na nowo do montażu płytek. Jeśli płytki były niewłaściwie położone od pierwszych chwil to tak naprawdę, mogą one nie przetrwać nawet jednego sezonu. Więc w ciągu roku może czekać nas wykonywanie tego samego remontu dwa razu. Podwójne koszty, podwójny stres.

żywica poliuretanowa na balkon i taras

Inne opcje — poliuretanowa żywica na taras i balkon

Żywice poliuretanowe mają za zadanie uszczelniać istniejące podłoże z płytek lub je całkowicie zastępować. Uszczelnienie możliwe jest jedynie wtedy, kiedy płytki są w idealnym stanie, czyli nie występują żadne wybrzuszenia. Żywica na taras i balkon jest samorozlewna, czyli nie widać na niej śladów pracy wałkiem, czy pędzlem. Dzięki temu mamy pewność idealnie gładkiej powierzchni. Ostateczny efekt wyglądem przypomina płytki glazurowane, a połysk można bardzo łatwym sposobem zniwelować, używając matowej żywicy. Wbrew pozorom jest to bardzo odporny na ścieranie materiał, który jest także łatwy w czyszczeniu i bezproblemowy w utrzymaniu. Nie wymaga większych napraw i konserwacji. Podobnie w przypadku żywicy zastępującej płytki. Tutaj stosowany jest dodatkowo piasek kwarcowy, który gwarantuje antypoślizgową warstwę zamykającą.

Po więcej produktów uszczelniających zapraszamy tutaj: żywice poliuretanowe.