ul. Francuska 53
40-028 Katowice

Uszczelnienie papy

Papa termozgrzewalna, a dawniej papa asfaltowa, są najczęściej używanymi materiałami na polskim rynku jako hydroizolacja dachu płaskiego. Na ponad 80-ciu procentach dachów na terenie naszego kraju zastosowana jest właśnie taka izolacja wodochronna. Papa termozgrzewalna ma sporo zalet: jest łatwo dostępna, stosunkowo prosta w aplikacji i relatywnie tania. Ma jednakże kilka poważnych wad. Jest mało odporna na duże wahania temperatur – przy wysokich temperaturach rozszerza się i mięknie, natomiast w okresie zimowym sztywnieje, co wywołuje pęknięcia lub mikropękniecia, będące powodem przecieków. Co więcej, w przypadku wystąpienia pęknięć, nie zawsze łatwo je zlokalizować. Nawet szukając od strony przecieku (wewnątrz pomieszczenia), nie mamy żadnej pewności, gdzie jest źródło nieszczelności, ponieważ woda „wędruje” pod papą szukając punktu ujścia. Często znajduje się ono w całkowicie innym miejscu niż pęknięcie.

uszczelnianie durodach

Kolejną wadą papy termozgrzewalnej jest jej duży ciężar. O ile przy 2-3 warstwach papy nie stanowi to większego problemu, o tyle dokładanie w przeciągu lat użytkowania dodatkowych jej warstw (co jest nagminnym zjawiskiem), bardzo obciążania konstrukcję dachu, sprawiając dodatkowo, że dach nie „oddycha”, a stare warstwy papy pod spodem gniją. Kiedy dalsze uszczelnianie papy kolejną jej warstwą lub wieloma łatami wydaje się bezcelowe, można całość zerwać z dachu i położyć nowe warstwy. Taki remont dachu jest wszakże drogim rozwiązaniem ze względu na koszty usunięcia i utylizacji papy, a także (a może przede wszystkim) naprawy podłoża betonowego zniszczonego podczas zrywania papy. W związku z powyższym, chcąc uniknąć wysokich kosztów, nie należy odkładać decyzji o renowacji dachu w nieskończoność.  Wielu użytkowników borykających się z problemem nieszczelności papy zadaje sobie pytanie „Czym uszczelnić papę?” Jednym ze skutecznych rozwiązań są żywice poliuretanowe marki DuroDach.

Renowacja dachu z papy w naszej technologii ma wiele zalet, m.in.:

  • brak konieczności zrywania papy (chyba że jest bardzo zniszczona i odspojona od podłoża)
  • brak szwów charakterystycznych dla tradycyjnych materiałów hydroizolacyjnych
  • wysoka refleksyjność promieniowania słonecznego (powłoka poliuretanowa DuroDach TOP-S)
  • trwała elastyczność zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach.
  • łatwość wykonania napraw

Uszczelnienie papy materiałami DuroDach nie jest skomplikowane i nie nastręczy wielu trudności nawet amatorom z zacięciem do tego typu prac.

uszczelnianie papy

Przygotowanie powierzchni:

Najbardziej istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża oraz detali dachowych. Oczyszczenie papy można wykonać np. hydrodynamicznie, jeżeli nie ma takiej możliwości, należy porządnie zamieść lub odkurzyć całą powierzchnię. W przypadku mycia hydrodynamicznego lub opadów papa powinna dobrze przeschnąć. Gdy papa jest zabrudzona pomimo prób mycia lub ma luźną posypkę, zaleca się zastosowanie warstwy podkładowej DuroGrunt 2K, która zapewni odpowiednią adhezję dla kolejnych warstw systemu. Następnie wszystkie elementy na dachu należy wzmocnić za pomocą włókniny DuroNet, taśmy butylowej DuroTape lub masy uszczelniającej DuroDach D. Obróbka detali dachowych wymaga cierpliwości i dokładności, ale tylko dzięki starannemu jej wykonaniu, możemy zapewnić sobie skuteczne zabezpieczenie dachu przed przeciekami, zwłaszcza że większość nieszczelności dachowych występuje właśnie w tych miejscach.

Aplikacja systemu DuroDach:

Po wykonaniu powyższych czynności można przystąpić do uszczelnienia połaci dachu materiałem DuroDach S lub DuroDach R. Jeśli papa jest popękana, zalecamy na całej powierzchni uzbroić powłokę DuroDach S / DuroDach R za pomocą Poliestrowej Włókniny Wzmacniającej DuroNet. Dzięki temu mamy pewność, że hydroizolacja dachu będzie trwała i nie będzie pękała nawet po wielu latach użytkowania. W przypadku dachów w dobrym stanie płynną membranę DuroDach S można zaaplikować bez włókniny wzmacniającej DuroNet lub stosując ją tylko na łączeniach papy. Jeżeli zdecydujemy się na położenie żywicy poliuretanowej bez siatki wzmacniającej na całej powierzchni, zalecamy pokryć dodatkową warstwą materiału DuroDach wszystkie łączenia papy.

Także ewentualna miejscowa renowacja dachu z papy jest możliwa do wykonania w naszej technologii. Do tego typu prac zalecamy nasz produkt DuroDach D – Poliuretanowa Masa Uszczelniająca. Dzięki zastosowaniu tego materiału możliwym staje się uszczelnianie dachu nawet w okresie zimowym. W związku z dużą gęstością i obecnością w składzie włókien poliestrowych materiał ten nie będzie spływał (właściwości tiksotropowe) nawet przy aplikacji na wilgotnym podłożu czy podczas niewielkich opadów deszczu.

Renowacje dachów w technologii DuroDach mogą być wykonywane zarówno na dachach przemysłowych, usługowych, jak i mieszkalnych. Wszystkie osoby, które zastanawiają się jak uszczelnić dach, zachęcamy do zapoznania się z naszą technologią. Jest ona z powodzeniem stosowana od blisko 30. lat od Alaski po Zimbabwe.

Szczegółowe wskazówki dotyczące aplikacji systemu DuroDach znaleźć można w instrukcjach aplikacji poszczególnych materiałów.

dach z papą - uszczelnianie

Ten artykuł powinien odpowiedzieć Państwu na pytanie czym uszczelnić papę a dokładniej dach z papy. W razie pytań służymy pomocą.