Masa uszczelniająca — do czego ją wykorzystać?

durodach-d

Masa uszczelniajcą jest to najczęściej gęsta pasta na bazie różnego rodzaju żywic (poliuretanowych, bitumicznych, akrylowych itp.) służąca do uszczelnienia miejsc, których ze względu na skomplikowany kształt lub zbyt dużą pochyłość nie da się uszczelnić folią w płynie (która jest zbyt rzadka). Takimi miejscami mogą być wszelkiego rodzaju kominy, obróbki blacharskie, ujścia wpustów dachowych, świetliki i wiele innych. Jak widać, są to produkty bardzo uniwersalne.
W naszym asortymencie znaleźć można dwa rodzaje mas uszczelniających. Jedną z nich jest materiał DuroDACH D, żywica poliuretanowa zagęszczona włóknami polipropylenowymi. Włókna te służą wzmocnieniu wytrzymałości mechanicznej masy uszczelniającej, a także nadają jej odpowiednią gęstość, dzięki czemu utrzymuje się ona po aplikacji na pionowych powierzchniach.
Innym produktem, który ma podobne zastosowania jest kit dekarski DuroLASTIK. Mimo swojej nazwy ma on zastosowanie nie tylko na dachach, ale także np. na posadzkach betonowych jako elastyczne uszczelnienie dylatacji.
Masa uszczelniająca marki DuroDACH doskonale sprawdza się także do napraw miejscowych i awaryjnych, nawet w okresie jesienno-zimowym.

Uszczelnienie wpustu dachowego masą uszczelniającą

Uszczelnienie wpustu dachowego masą uszczelniającą

Na jaką powierzchnię mogą być nakładane masy uszczelniające?

Masa uszczelniająca może być nakładana na podłoża betonowe, wylewki cementowe, papę, stal, aluminium, membrany PCV i EPDM, drewno, szkło i wiele innych podłoży.

Jak nakłada się masę uszczelniającą?

Aplikacja masy uszczelniającej może być wykonana pędzlem, szpachelką bądź pistoletem do mas uszczelniających (kit dekarski DuroLASTIK). Dzięki temu można ją nakładać w stosunkowo dużej grubości (do 2mm) za jednym razem.
Pamiętać należy o odpowiednim oczyszczeniu podłoża. Powierzchnie nowe nie wymagają użycia warstwy podkładowej, na powierzchniach starych, zabrudzonych czy niestabilnych warto zastosować odpowiedni grunt (chyba, że jest to naprawa awaryjna w niesprzyjających warunkach pogodowych – wtedy jednakże należy liczyć się z krótszą żywotnością).