Dachy z papy, chociaż cieszą się dużą popularnością ze względu na przystępną cenę, dosyć często mają tendencję do przeciekania. Jak zabezpieczyć pokrycie dachowe przed przedostawaniem się wody do wnętrza domu? Czym je posmarować? Podpowiadamy.
Wodorozcieńczalna membrana poliuretanowo-akrylowa na dach
Dobrym zabezpieczeniem dachu pokrytego papą może być hydrofobowa membrana poliuretanowo-akrylowa. Charakteryzuje się ona elastycznością, co pozwala na pokrycie niewielkich uszkodzeń i pęknięć na jego powierzchni. Dzięki wodorozcieńczalnej membranie poliuretanowo-akrylowej hydroizolacja dachu z papy staje się szybka, pozwalając stworzyć na jego powierzchni trwałą warstwę odporną na warunki atmosferyczne. Powłoka ta skutecznie zabezpiecza wnętrze domu przed wilgocią. Warto jednak przed jej aplikacją zastosować na dachu włókninę uszczelniającą, aby wzmocnić efekt uszczelnienia. Po wyschnięciu membrana poliuretanowo-akrylowa tworzy estetyczną, jednolitą powierzchnię, która może służyć przez wiele lat.
Rozpuszczalnikowa membrana poliuretanowa na dach z papy
Alternatywą dla wodorozcieńczalnych systemów uszczelniających jest rozpuszczalnikowa membrana poliuretanowa, znana z doskonałej przyczepności do różnych podłoży, w tym również do papy. Tworzy ona szczelną powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne, która skutecznie chroni pokrycie dachowe przed przesiąkaniem wody. Z uwagi na swoją wytrzymałość na ekstremalne warunki pogodowe rozpuszczalnikowa membrana poliuretanowa wykorzystywana jest przede wszystkim na dachach wystawionych na silne nasłonecznienie lub niskie temperatury. Dzięki swojej gęstości powłoka ta pozwala na pokrycie większych nierówności i pęknięć. Wybierając ten rodzaj hydroizolacji dachu z papy, zapewnisz długotrwałą ochronę pokryciu.
Poliuretanowa masa uszczelniająca
Na miejsca szczególnie narażone na przeciekanie, takie jak łączenia czy kratki wentylacyjne, poleca się stosowanie elastycznej masy uszczelniającej poliuretanowej. Dzięki swojej plastyczności doskonale wypełnia ona wszelkie szczeliny i mikropęknięcia, tworząc jednolitą, wodoodporną barierę. Produkt ten wyróżnia się wysoką adhezją, co gwarantuje mocne jego przyleganie do podłoża i trwałość uszczelnienia. Masa ta jest odporna na zmienne warunki pogodowe i można ją stosować nawet zimą. Do aplikacji produktu wystarczy standardowy pistolet natryskowy lub wałek do malowania. Po utwardzeniu masa uszczelniająca zachowuje swoją elastyczność, co zapobiega jej pękaniu. Rozwiązanie to wydaje się bardzo ekonomiczne, gdyż pozwala na precyzyjną hydroizolację wyłącznie tych miejsc, które tego wymagają.
Jeśli zastanawiasz się, czym można posmarować dach z papy, aby nie przeciekał, to naszym zdaniem świetnym rozwiązaniem są produkty na bazie żywic poliuretanowych, które wykazują wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych. Podziel się tym artykułem z osobami, które chciałyby szybko i skutecznie uszczelnić dach pokryty papą.