Podczas prac hydroizolacyjnych oraz uszczelniających pojawiają się nazwy, które na pierwszy rzut oka niewiele nam mówią. Jest to fachowe nazewnictwo, które określa profesjonalne materiały używane podczas pracy zarówno prac wykończeniowych, jak i renowacyjnych. Co one właściwie oznaczają?
Poliuretany — żywice poliuretanowe
Poliuretany powstają w wyniku addycyjnej polimeryzacji wielofunkcyjnych izocyjanianów z poliolami. Są to związki chemiczne, które zaliczamy do kategorii estrowo-amidowymi pochodnymi kwasu węglowego. Żywice poliuretanowe dzielimy na aromatyczne (np. DuroDACH S, czy DuroDACH D) oraz alifatyczne (DuroDACH TOP-S, DuroTRANS). Żywice poliuretanowe aromatyczne ze względu na niższe koszty surowców są dużo atrakcyjniejsze cenowo i powszechne w zastosowaniu, jednakże promieniowanie UV może spowodować ich wyblaknięcie i kredowanie. Jest to jednakże proces bardzo powolny – ok. 30 mikronów w skali roku, co przy grubości systemu ok. 1500 mikronów jest znikomą ilością. Należy również podkreślić, że kredowanie nie pogarsza właściwości mechanicznych materiału. Z kolei poliuretan alifatyczny jest w pełni odporny na promieniowanie UV i na wiele lat zachowuje swój oryginalny kolor. W związku z tym zalecany jest przede wszystkim w miejscach, gdzie aspekt estetyczny ma kluczowe znaczenie np. na tarasach, balkonach, czy schodach.
Folia w płynie
To nic innego jak jednoskładnikowa elastyczna masa uszczelniająca, które jest gotowa do użytku od razu po otwarciu. Po nałożeniu tworzy szczelną, nieprzepuszczalną powłokę. Stosowane jest zarówno do pomieszczeń wewnętrznych, jak i na zewnątrz. Stosowana jest przede wszystkim jako ochrona przed wpływem wilgoci. Dlatego stosowana powinna być w pomieszczeniach, które narażone są na działanie wilgoci, a więc w łazienkach, pralniach, kuchniach, toaletach, pomieszczeniach gospodarczych, a także balkonach i tarasach. Same płytki ceramiczne czy kafle nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony. Przykładem folii w płynie najwyższej jakości jest nasz produkt DuroDACH R oparty na wodorozcieńczalnej żywicy poliuretanowo-akrylowej.
Membrany uszczelniające
Membrany są również jednoskładnikowymi płynnymi produktami poliuretanowymi. Utwardzają się pod wpływem wilgoci z powietrza. Tworzą wtedy wysoce elastyczną membranę mającą doskonałą wytrzymałość mechaniczną, chemiczną oraz termiczną. Ważna jest także odporność na promieniowanie UV oraz warunki środowiska naturalnego. Mogą być stosowane m.in. jako uszczelnienie dachów (papa, blacha, beton, pianka poliuretanowa, membrany PCV i EPDM), pod płytki oraz jako samodzielny system uszczelniająco-dekoracyjny na balkonach i tarasach. Mamy wtedy do wyboru jako wykończenie piaski kwarcowe w różnych granulacjach i kolorach, jak również płatki dekoracyjne. Obydwa wykończenia zapewniają efekt antypoślizgowy.
Innym nowatorskim systemem uszczelniającym na bazie płynnych membran poliuretanowych jest DuroTRANS. Jest to system dedykowany przede wszystkim do uszczelnienia istniejących płytek ceramicznych. Składa się on ze specjalnego podkładu DuroGRUNT T, transparentnej membrany uszczelniającej DuroTRANS (poliuretan alifatyczny) oraz zamykającej warstwy matowej DuroDACH TOP-M (opcjonalnie). System ten zapewnia szczelność płytek na długie lata, zabezpieczając przed ich wybrzuszaniem się i pękaniem, zachowując przy tym oryginalny wygląd płytek.