Każdy, poprawnie zbudowany dom powinien mieć przynajmniej jeden komin. Źle zrobiony komin może wyrządzić wiele szkód, w szczególności, jeśli zacznie przeciekać. Warto zatem wiedzieć, czym uszczelnić dach z papy i jak zrobić to prawidłowo, by uniknąć zacieków przy kominie. Czytajcie dalej, podpowiemy wam, na co uważać przy uszczelnianiu dachu z papy przy kominie.
Czym uszczelnić dach przy kominie?
Uszczelnianie dachu z papy jest niezwykle ważne, w końcu to powierzchnia, która przez cały rok poddawana jest różnego rodzaju czynnikom atmosferycznym. Grad, deszcz, silne słońce czy śnieg mogą osłabiać całą konstrukcję. Zmiana temperatur może powodować rozszerzanie i kurczenie się materiałów uszczelniających, dlatego warto regularnie monitorować stan naszego pokrycia dachowego. Dach z papy najczęściej uszczelnia się kolejną warstwą papy termozgrzewalnej (choć nie jest to efektywny sposób, często wymaga też więcej pracy), takie rozwiązanie jest z reguły najtańsze. Nie jest ono jednak trwałe, papa termozgrzewalna po pewnym czasie może pękać pod wpływem temperatur, co w efekcie powoduje przeciekanie. Dach można uszczelniać za pomocą obróbki, ale istnieje też łatwiejszy sposób. Obecnie do uszczelniania dachów najczęściej wykorzystuje się płynne membrany poliuretanowe. Inne dostępne opcje hydroizolacji dachu to:
Jak poprawnie uszczelnić dach z papy przy kominie?
Przy nakładaniu masy do uszczelniania dachu z papy należy pamiętać o tym, by zrobić to starannie. W szczególności w miejscu, gdzie znajduje się komin. Membrana powinna być odpowiednio nałożona tuż pod kominem, ale też na ścianach. Membrana powinna znajdować się zarówno na dachu, jak i na kominie. W celu dokładniejszego uszczelnienia całość można zabezpieczyć specjalną taśmą uszczelniającą. Żeby zadaszenie nie przeciekało, należy zabezpieczyć je elastycznym materiałem, najlepsza będzie do tego oczywiście membrana poliuretanowa, ponieważ pod wpływem zmian temperatur nie pęka, nie kruszy się. Warto o tym pamiętać, bo korzystanie z innych metod hydroizolacji dachu może spowodować powstawanie nieszczelności.
Na co uważać przy uszczelnianiu dachu przy kominie?
To o czym trzeba pamiętać, to by masę do uszczelniania dachu z papy nakładać równo, nie można doprowadzić do powstawania szczelin. Zanim przejdziemy do uszczelniania pokrycia dachowego przy użyciu płynnej żywicy poliuretanowej, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Podłoże należy dokładnie oczyścić, powierzchnia nie może być brudna, czy wilgotna, ponieważ przyczepność produktu uszczelniającego dach będzie gorsza. Co więcej, warto pamiętać, że jeśli chcemy przeprowadzić hydroizolację dachu za pomocą płynnej membrany, to na podłoże musimy położyć uzbrojoną włókninę, dzięki czemu hydroizolacja będzie bardziej trwała.
Hydroizolacja dachu i komina przy użyciu płynnej membrany nie jest skomplikowana. Dokładny sposób aplikacji wg. producenta można znaleźć na opakowaniu produktu.