Kominek wentylacyjny służy za ujście powietrza z całego domu. Stanowi nieodłączny element instalacji wentylacyjnej w całym budynku, przyczynia się do cyrkulacji powietrza, co składa się na komfort mieszkańców. Hydroizolacja, czyli po prostu zabezpieczenie kominka wentylacyjnego przed wodą, jest bardzo ważna, by uniknąć zbierania się wilgoci w dachu. Sprawdź, w jaki sposób stworzyć takie uszczelnienie!
Czym uszczelnić kominek wentylacyjny?
Prawidłowa hydroizolacja kominka jest niezwykle ważna, ponieważ miejsce, w którym został zainstalowany, stanowi przerwanie w ciągłości dachu i szczególnie sprzyja przedostawaniu się wody. To z kolei może prowadzić do wilgoci i powstawaniu grzyba, co negatywnie wpłynie na jakość funkcjonowania mieszkańców oraz może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Prawidłowe uszczelnienie kominka wentylacyjnego jest więc niezwykle istotne, ale wcale nie musi być trudne. Oferujemy liczne uszczelniacze, które skutecznie poradzą sobie w tej sytuacji. Produkty, których możemy użyć do hydroizolacji kominka wentylacyjnego, powinny być odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, tj. upał, promieniowanie UV, silne opady deszczu, śniegu i mróz. Ważne też, by odpowiednio mocno trzymały się materiału, z jakiego wykonana została hydroizolacja naszego dachu. Produktami, z których możemy skorzystać to np. uszczelniająca taśma butylowa, które dzięki swojej strukturze, dobrze przylega do różnych materiałów dachowych, takich jak blacha, membrany i beton, i jest odporna na warunki atmosferyczne. Pozwala na zabezpieczenie kominka przed przeciekami i wilgocią. Produkty do przeprowadzenia hydroizolacji możesz znaleźć w naszym sklepie.
Jak uszczelnić kominek wentylacyjny
Warto pamiętać o kilku rzeczach przy uszczelnianiu kominka, tak, aby zrobić to poprawnie.
Przygotuj powierzchnię pod uszczelnienie kominka
Na tym etapie należy usunąć wszystkie przeszkadzające nam rzeczy– zaległe śmieci, kurz, pozostałości po poprzednim uszczelniaczu. Powierzchnia powinna być czysta, nim zaczniemy dalszą pracę.
Nałóż pierwszą warstwę wybranego materiału uszczelniającego
Postępuj zgodnie z instrukcją wybranego przez siebie materiału do hydroizolacji. Ważne, żeby nakładać jedną warstwę na raz. Na przykład pierwsza warstwa poliuretanowej masy uszczelniającej schnie około 12 godzin, przy czym czas ten może się nieco różnić w zależności od warunków atmosferycznych panujących w trakcie aplikacji.
Po wyschnięciu nałóż następne warstwy
Stosując się do wskazówek producenta, nałóż kolejne warstwy wybranego produktu do uszczelniania kominka wentylacyjnego. Zwykle zaleca się nałożenie 1-3 warstw.
Zastosuj warstwę zamykającą
By upewnić się co do jakości hydroizolacji, po całkowitym wyschnięciu uszczelniacza dobrze jest nałożyć dodatkowo warstwy zamykające. Mogą one zapewnić jeszcze dokładniejszą ochronę przed wilgocią. Łatwość nakładania takiego produktu pozwoli na szybką aplikację zgodnie z instrukcją.
Test hydroizolacji kominka
Pozostaw całość do pełnego wyschnięcia (może to potrwać nawet kilka dni), a następnie polej wodą, by upewnić się, czy nic nie przecieka.
Hydroizolacja kominka wentylacyjnego będzie pewniejsza, przy wykorzystaniu produktów wysokiej jakości. Warto zaznaczyć, że jeżeli masz wątpliwości co do przeprowadzenia takiego uszczelnienia, najlepiej skonsultować się ze specjalistami. W razie pytań zachęcamy do kontaktu!